OSGB ler Yok Sayılıyor Meslek Komitene Sahip Çık

Değerli Üyemiz, Saygıdeğer Meslektaşım,

Kısa süre önce sizlere yazmış olduğumuz bilgilendirme emaili üzerine gerek telefon ile arayarak gerekse email ile cevap vererek desteklerinizi esirgemediğiniz için çok teşekkür ederim. Çok kısa sürede sizlerden gelen yoğun destek telefonları ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bizlere göstermiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği sektörü güçlü desteğiniz ve birlikteliğimiz ile başta İstanbul Ticaret Odasında komitemize sahip sıkmak suretiyle önümüzdeki dönemde aşağıda belirtmiş olduğumuz sorunları yine sizlerin desteği ile kısa sürede aşacağımıza ve OSGB firmalarımıza beklediğimiz itibarı ve saygınlığı yakalayacağımıza inanmaktayım. Birlikte olursak aşamayacağımız üstesinden gelemeyeceğimiz sorunumuz olmayacaktır.

Henüz komite seçimi ile ilgili desteğinizi mail ile bize yollamadıysanız ekteki dilekçeyi doldurarak cengiz.imeci@osgb.org.tr veya cengizimeci@gmail.com adresine mail atarak destek vermenizi veya daha detaylı bilgilendirme için 0532 334 3358 numaralı telefon ile bana ulaşmanızı bekliyorum.

Bildiğiniz üzere Ticaret ve Sanayi Odaları Türkiye’nin iş dünyasına yön veren kararların alındığı en güçlü oluşumlar. Ancak ne yazık ki İş Sağlığı ve Güvenliği alanında komitelerde şuana kadar temsil edilemedik.

Bu durum böyle olunca sektörümüzü ilgilendiren kararları bizim adımıza başkaları alıyor sektöre yön veriyor. Bu bizi ertelemeler başta olmak üzere bir çok konuda olumsuz etkilemektedir. OSGBDER olarak mücadelemizi her platformda yaptığımız gibi Türkiye nin 81 ilinin Ticaret Odalarında da bu mücadeleyi arkadaşlarımız ile birlikte vermekteyiz.

Türkiye nin en büyük Ticaret Odası konumunda yer alan İstanbul Ticaret Odası seçimleri de bu kapsamda sektörümüz için vazgeçilmez öneme sahiptir.

Meslek Komitemizde İş Sağlığı ve Güvenliği alanında daha etkin faaliyetlerde bulunmak sorunlarımıza daha etkin çözümler bulabilmek adına sizlerden OSGBDER olarak destek bekliyoruz. Artık umursamazlık ve olumsuz şartları kabullenmek yerine sektörümüzü ilgilendiren konularda sektörün sahibi olarak sizlerden alacağımız güç ile OSGBDER olarak Meslek Komite seçimlerinde söz sahibi olmak istiyoruz.

Şuna yürekten inanıyoruz ki hep birlikte olursak daha güçlü sesimizi duyurabiliriz, sorunlarımıza hep birlikte ortak çözümler bulabiliriz. Unutulması  ki 1 Temmuz ertelemesi Ticaret odalarında yapılan lobi faaliyetleri ile olmuştur.

Bizlere vereceğiniz destek; İTO Meslek Komitenize sahip çıkarak OSGB lerin kötü imajını değiştirmek adına yeni bir başlangıç olacaktır.

OSGB ler ile yapmış olduğumuz toplantılarda öne çıkan çözüm bekleyen sorunların önemlilerini sizlerden gelen geri bildirimler ile aşağıda sırlamaya çalıştık. Sizin eklemek istediğiniz öncelikli konular olur ise bizimle irtibata geçerek paylaşmanızı katkı vermenizi önemle rica ederiz.

  1. Az tehlikeli sınıfta ertelemelerin bir daha olmaması için gerekli lobi faaliyetlerini tamamlamak ve kamudaki tüm işletmelerin en kısa zamanda hizmete dahil edilmesini sağlamak
  2. KDV’nin zorunlu hizmet olduğu için %1 e indirilmesini sağlamak (Tahsil edilemeyen KDV’lerin ödenmesi OSGB’leri zorlamaktadır.)
  3. Sektöre haksız rekabete neden olan firmaların birlik içinde sektöre verdiği zararların önüne geçmek
  4. OSGB lerin fiziki şartlarının yeniden düzenlenmesi (Sedye, tekerlekli sandalye, oksijen tüpü gibi malzemelerin zorunluluğunun kaldırılması)
  5. OSGB denetimlerinin müşterimiz olan firmalarının adreslerinde yapılması
  6. Mevcut çalıştığı OSGB ye müşterinin borcu varken başka bir OSGB ile anlaşma yapmasının engellenmesi
  7. İSG Katip atamalarının işverenin bilgisi dışında silinmesini önlemek için işverene SMS ile uyarı mesajı gitmesi
  8. TOBB bünyesinde Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi Kurulması

Birlikte gücümüze güç katarak mesleğimize saygınlık kazandırmak için hep birlikte mücadeleye devam diyoruz.

Soru ve görüşleriniz için bana direk cep telefon numaramdan veya email adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

İTO&OSGBDER Çalışma Grubu

Cengiz İMECİ

OSGBDER Genel Başkanı

Marmara İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkan Yardımcısı

0 532 334 33 58

cengiz.imeci@osgb.org.tr

cengizimeci@gmail.com

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.