COVID-19 MÜCADELESİNDE OSGB’LERİN YERİ

COVID-19 MÜCADELESİNDE OSGB’LERİN YERİ

COVID-19 MÜCADELESİNDE OSGB’LERİN YERİ

COVID-19 MÜCADELESİNDE OSGB’LERİN YERİ 

OSGB’ler COVID-19 ile mücadelede çalışma dünyasında üzerinde düşen görevi yerine getirmek üzere İş Güvenliği Uzmanları, İş Yeri Hekimleri ve Diğer Sağlık Personeli dahil olmak üzere İSG Profesyonelleri ile sahada çalışmalarına aralıksız devam ettirmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, yapmış olduğu yazılı açıklama ile "Yeni korona virüs tedbirleri kapsamında işverenleri ve çalışanları bilgilendirmek amacıyla sahadaki tüm uzmanları, iş yeri hekimi ve iş yeri hemşirelerini seferber ettik" diyerek bu çalışmalarımızı desteklemektedir.

OSGBDER olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü hem de Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile iletişim halinde olarak gelişmeleri takip edip üyelerimizi anlık bilgilendirme yapmaktayız.

Virüsün yayılma alanlarından biri olabilecek iş yerlerinde OSGB’ler tarafından Acil Durum ilan edilmiş ve her işletmenin kendi iç dinamiklerine uygun pandemi ile mücadele doğrultusunda Acil Durum Eylem Planları hazırlanması sağlanmıştır. Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından salgın hastalıklar konusundaki bilgilendirmeler eğitimlere dönüştürülerek İSG profesyonelleri tarafından özellikle COVID-19’un bulaşma mekanizması, işyerinde yayılmasını önlemenin yolları ve salgında stresle baş etme yolları konulu eğitimler verilmiş ve görsel uyarılar olarak yayınlanan posterlerin iş yerlerine asılması sağlanmıştır. Pek çok işyerinde nano-teknoloji esaslı uzun sürekli etkisi olan dezenfeksiyon işlemleri yaptırılması önerilmiştir ve birçoğunda uygulanmıştır.

İşletmelerin çoğunda giriş esnasında termal kamera veya vücut ısısı ölçen cihazlarla mesai öncesi ve öğlen yemekler sonrası olmak üzere günde iki kez ölçüm işlemleri yapılması önerilmiştir. Çalışma alanlarındaki mesafelerin arttırılarak minimum 2 metreye çıkarılmıştır. 65 yaş üstü ve risk grubu tüm çalışanlar izne çıkarılmış, doğasına uygun olan işletmelerde kısa çalışmalara geçilmiştir. Mümkün olan işletmelerde evden çalışma önerilmiş, mümkün olmayanlarda ise daha az personelin nöbetleşe çalışması sağlanarak bulaşma ihtimali düşürülmüştür.

Ülkemiz bu mücadeleden vatansever İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerinin de desteği ile zafer elde edecektir.

Tüm OSGB’ler olarak bu süreçte COVID-19 virüsünün çalışma hayatında yayılmasını engellemek için Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın talimatları çerçevesinde çalışmalarımızı aralıksız devam edeceğiz.

OSGBDER Yönetim Kurulu