KOVİD-19 PCR TESTİ NUMUNE TAŞIMA İŞLEMİ DUYURUSU

KOVİD-19 PCR TESTİ NUMUNE TAŞIMA İŞLEMİ DUYURUSU

KOVİD-19 PCR TESTİ NUMUNE TAŞIMA İŞLEMİ DUYURUSU

KOVİD-19 PCR TESTİ NUMUNE TAŞIMA İŞLEMİ İLE İLGİLİ KAMUOYU DUYURUSU

Normalleşme sürecinde sanayi üretiminin, Kovid-19 tedbirlerine uygun, güvenle devamı için çalışmalarına başlayabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kocaeli Sanayi Odası’nın organizasyon desteğiyle 2 Mayıs 2020 tarihinde Gebze'de, günlük 5.000 test kapasiteli bir laboratuvar kurulduğu ve herhangi bir ücret alınmadan çalışanlara Kovid-19 testinin yapılacağı Sayın Sağlık Bakanımız tarafından basına açıklanmıştı.

7 Mayıs 2020 tarihinde Kocaeli iline bağlı Gebze İlçesinde herhangi bir yetkilendirme yapılmadan bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin 30 TL ücret karşılığında fabrikalardan numune alma ve referans laboratuvarına teslim etmesi ile görevlendirildiği ulusal görsel ve yazılı basın aracılığıyla kamuoyu öğrenmiş oldu.

KOVİD-19 ile ilgili laboratuvar sözleşmesi olmadığı KOVID-19 numune taşıma işlemi 29.12.2012 tarih ve 28512 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİne göre OSGB lerin faaliyet alanına giren işler arasında değildir.  “OSGB’ler, Genel Müdürlükçe yetkilendirilmedikleri konularda hizmet veremez ve faaliyette bulunamazlar” denilmektedir.

İlgili yönetmeliğin EK-7 İhtar Tablosuna; İSG—KATİP üzerinden sözleşme yapılmadan hizmet verilmesi veya henüz onaylanmamış sözleşmelerle hizmet verilmesi durumunda denetim başına ve Yetki aldığı mekânda Bakanlıkça yetki veya izin verilmemiş faaliyette bulunulması veya 19 uncu maddenin ikinci fıkrasına aykırılık durumunda denetim başına, idari yaptırımın uygulanacağı öngörmektedir.

Laboratuvar Yönetmeliği, Enfesksiyöz Madde İle Enfesksiyöz Tanı ve Klinik Örneği Taşıma Yönetmeliği, Gezici İSG Hizmetleri Genelgesi dikkate alındığında yapılan faaliyetin mevzuata aykırı olduğu görüşündeyiz. Çalışan sağlığı ve halk sağlığı için ihmal kabul etmeyecek bir işlemin yetki almadan OGSB nin yapıyor olması sektörümüzde mevzuat çerçevesinde faaliyet gösteren OSGB leri olumsuz etkilemektedir.

OSGBDER olarak Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin mevzuata aykırı hizmet yapmasını tasvip etmemiz mümkün değildir. Ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 virüsüne karşın özveri ile çalışan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin rant ile anılması, mevzuat çerçevesinde çalışan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinde derin yara bırakmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün bu konuda gerekli yaptırımları yapacağına ve kamuoyunu bilgilendireceğine şüphemiz yoktur.

İşyerlerinde Kovid-19 taramasının yapılmasını çok faydalı gördüğümüz kadar Covid-19 test yapma yetkisine sahip olan laboratuvarla sözleşme yapmış olmak şartı ile  olması gerekirken KOVID-19 ile ilgili numune alma ve referans laboratuvarına teslim edilmesi görevinin bu kapsamda yetkilendirilmemiş bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin yapması sektörümüze zarar verdiğini belirtmek isteriz.

Üretimlerini geçici süre ara veren işletmeler “Yeni Normale Dönüş” kapsamında faaliyetlerine ve üretimlerine başlıyor. İşyerlerinde çalışanlara hem antijen araştıran PCR boğaz/burun sürüntüsü, hem de antikor araştıran eliza kan testlerinin yapılması Kovid-19 ile mücadelede önemli olduğu bilim adamları tarafından da tekrarlanmaktadır.

İlgili bakanlıkların gerekli görmesi halinde numune alımının uygunluğu ile ilgili yapılacak mevzuat düzenlemeler sonrasında Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerine görev verilmesi halinde hizmet verdiğimiz işyerleri ile sınırlı olmak üzere numuneleri işyerlerinden alarak Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu referans laboratuvarlarına teslim edilmesi noktasında göreve hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

OSGBDER Yönetim Kurulu