OSGBDER Üst Kurul İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

OSGBDER Üst Kurul İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

OSGBDER Üst Kurul İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

OSGBDER Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri İşletmecileri Derneği 16 ay aradan sonra normale dönülmesi sonrası Yönetim Kurulu, İl Temsilcileri ve Komisyon Üyeleri ile geniş katılımlı istişare toplantısını İstanbul Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirdi.
OSGBDER Genel Başkanı Cengiz İmeci yeni dönemde görev alacak Yönetim Kurulu üyelerini tanıttı. Aynı zamanda kurulan komisyonlar hakkında bilgiler verdi. OSGBDER kurulan 8 komisyon başkanlığı ile faaliyetlerine daha etkin şekilde devam etme kararı aldı. Oluşturulan komisyonlar arasında yer alan AB Proje ve Hibe destekleri çalışma grubu ve ayrıca Çevre Komisyon Başkanlığı konusunda sunumlar yapıldı. Eğitim Komisyon Başkanlığı tarafından mesleğe yeni başlayacak olan İş Güvenliği profesyonellerinin saha uygulamaları konusunda ücretsiz eğitimler verilmesine başlanacağı anlatıldı. Sağlık Komisyon Başkanı Yusuf Gedik, özellikle basit hizmet laboratuvarı ve gezici isg araçlarındaki prosedürlerde İl Sağlık Müdürlükleri arasında standartların olmaması ve başvuruda farklı uygulamalarının olmasından bahsederek, gerekli düzenlemelerinin yapılarak başvuru şartlarının tüm Türkiye’de standart hale getirilmesi ve e devlet üzerinden başvuruların yapılması gerektiğini vurguladı.
Teşkilatlanma Komisyon Başkanı Yusuf Çelik en az 40 ilde il temsilciliklerinin oluşturulmasında sona gelindiğini, İstanbul da Anadolu yakası ve Avrupa yakası olmak üzere iki İl temsilcisinin belirleyeceklerini ifade etti. Tüm il temsilcilerinin 10’ar kişilik yönetim ekiplerini kurmaya başladıklarını Anadolu da daha etkin olmayı planladıklarını iletti. 
Söz alan OSGB yetkilileri, OSGB belge ücretlerinin yüksek olması, taşınma sırasında ilk belge ücretinin alınması işyerini kiraya verenlerin elinde bir koz olarak kullandıklarını buna dayalı yüksek kira zamları talep ettiklerinden şikayetçi oldular.
Aynı şekilde saha denetimlerinin olmaması nedeniyle hizmet almayan işverenlerin her geçen gün daha da artığını, mevcut firmaların da denetimsizlik nedeniyle hizmet almayı durdurduklarından bahsedildi.
OSGBDER Genel Başkanı Cengiz İmeci, sektörün kendi kendini denetlemesinin zamanın geldiğini artık devlet eliyle değil özel sektörün iç denetim mekanizmalarını kurması ve etkin denetim süreçlerinin oluşması gerektiğini bildirdi. Bu nedenle OSGB Birliğinin kurulmasının şart olduğuna değindi. Kurulacak birlik ile OSGB lerin standartlarının daha izlenebilir ve net şekilde oluşacağı hizmet kalitesinde bir fark oluşturacağı ve sektöre disiplin geleceğini bildirdi. Bu nedenle oluşturulan OSGB Birlik taslağının tamamlandığını kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacağını bildirdi.
İstişare toplantılarını düzenli olarak yapacaklarını bildiren İmeci, her bir toplantıyı farklı illerde yaparak, o ildeki OSGB firmaları ile devam edeceklerini bildirdi.